King of Pop - Michael Jackson

HLEDAT

Přejdi na obsah

1993 pozadi prvniho obvineni - nezverejnena fakta

Soukromí > Soudy a skandály

.Michael Jackson - 1993 pozadí prvního obvinění - nezveřejněná fakta

Osudové setkání
Jacksonovi problémy začaly v květnu roku 1992, když se mu pokazilo auto. Když se Dave Schwartz, majitel půjčovny, dozvěděl, že paní Greenová k němu vede Michael Jacksona, zavolal ženě June a řekl jí, aby přivedla jejich šestiletou dceru a jejího syna z předchozího manželství, který byl velkým Jacksonovým fanouškem. Tomu bylo tenkrát dvanáct let. Nakonec dali zpěvákovi jejich telefonní číslo.
Michael začal chlapci volat a vyvinulo se mezi nimi přátelství. Když se Jackson vrátil z turné, June Chandler Schwartz a její syn s dcerou se stali pravidelnými hosty v Neverlandu.
V březnu 1993 začal chlapec u něj přespávat.
Jacksonovo přátelství s chlapcem bylo z počátku vítáno všemi zúčastněnými dospělými včetně jeho matky, nevlastního i biologického otce Ewana Chandlera .

Otec chlapce byl nebezpečný dentista
Narozen jako Evan Robert Charmatz v Bronxu roku 1944, následoval kariéru svého otce a bratrů a stal se zubařem. "Nenáviděl to. Vždycky chtěl být spisovatelem" . Roku 1973 se přestěhoval za prací do West Palm Beach, změnil si své příjmení, "protože mu Charmatz znělo příliš židovsky". V naději, že se stane jednoho dne spisovatelem, přestěhoval se koncem sedmdesátých let do Los Angeles se svou ženou June Wong.
V Chandlerově zubařské kariéře ovšem došlo k několika pochybným momentům. V prosinci roku 1978, pracoval Chandler během jedné návštěvy na šestnácti zubech jedné pacientky. Kontrola zubařskou komorou odhalila hrubou neschopnost a neefektivnost jeho praxe. Komora mu zrušila licenci, kterou ovšem později odvolala a suspendovala na 90 dní a podmíněně na dva a půl roku mu prominula trest. Zničený Chandler odcestoval do New Yorku, kde napsal scénář, ale nemohl ho prodat.
O pár měsíců se vrátil se svou ženou zpět do Los Angeles.
Když se roku 1980 narodil jeho syn, jeho manželství bylo v troskách. Rozvedli se roku 1985. Matka dostala syna do opatrovnictví. Soudní dokumenty ukazují, že roku 1993, dlužil Chandler své bývalé manželce 68000 dolarů na alimentech.

Jak zničit musicstar
Ještě v květnu 1993 Chandler popichoval zpěváka, aby s jeho synem trávil více času.
Ve stejný měsíc odletěl chlapec se svou matkou s Jacksonem do Monaka na udílení cen. Evan náhle začal žárlit. Po návratu z Monaka u něj strávil Jackson opět asi 5 dní, Jackson přespal v pokoji s chlapcovým malým nevlastním bratrem. Přestože Chandler prohlásil, že Jackson a chlapec měli na sobě vždy oblečeni, zrovna v té době začal mít podezření.
Začátkem července 1993 nahrál Dave Schwartz tajně telefonickou konverzaci s Chandlerem. Během této konverzace vyjádřil Chandler své obavy o syna a jeho zlost na Jacksona a jeho bývalou ženu. Popisoval, jak si povídali a že Michaelovi přesně řekl, co od jeho vztahu se synem chce. Co ON chce.
"Jestli do toho půjdu, nemůžu prohrát a
dostanu všechno, co chci a zničím je navždy. June přijde o kluka a Michael o kariéru."
Místo toho, aby Chandler zavolal policii, což by v situaci, kdy jde o zneužití dítěte, bylo asi nejvhodnější, obrátil se na právníka. A ne jen tak na nějakého právníka. Obrátil se na Barryho Rothmana.

Chce to krvelačného právníka
Rothman pracuje jako právník v Century City. Kdysi sjednával hudební a koncertní smlouvy. Během let si nadělal mnoho nepřátel, a tak u Nejvyššího soudu bylo podáno více než dvacet žalob týkajících se ho. Roku 1992 byl na rok suspendován, ale nakonec mu byl trest podmínečně prominut.
Roku 1978 dlužil Rothman 16800 dolarů na alimentech.
Státní soud potrestal Rothmana roku 1992 za střet zájmů. Rok předtím totiž prohrál případ týkající se dětské péče Muriel Metcalfové. Ta ho později zažalovala, že ji podvedl. Čtyři měsíce poté, co ho vyhodila, začal Rothman bez jejího vědomí presentovat společnost jejího odcizeného společníka Boba Brutzmana.
Tento případ je důležitý, protože ukazuje, že Rothman měl zkušenosti před Jacksonovou kauzou s případy zneužívání děti. V době, kdy Rothman pracoval pro Metcalfovou, obvinila Matcalfová Brutzmana ze zneužití svého dítěte a ani to nezabránilo Rothmanovi, aby pro něj pracoval - a za to byl později potrestán.
S tímto člověkem se Chandler v červenci roku 1993 pustil do uskutečňování plánu. Toho měsíce také Chandler konfrontoval svou ženu se svým podezřením, ona však považovala celou věc za nesmysl. Řekla Chandlerovi, že hodlá doprovodit Jacksona na jeho světovém turné Dangerous. To Chandlera velmi rozčílilo a pohrozil, že zveřejní důkazy, které měl mít proti Jacksonovi.

Jackson bude vydírán
Jackson v té době požádal svého právníka Berta Fieldse, aby zasáhl. Fields si najal na pomoc vyšetřovatele Anthonyho Pellicana.
9 července 1993 pustil Dave Schwartz a June Chandler Schwartzová Pellicanovi pásku nahraného telefonického rozhovoru. "Po deseti minutách mi bylo jasné, že jde o vydírání," prohlásil Pellicano. Téhož dne Pellicano odjel do Jacksonova domu, kde byl zrovna na návštěvě Chandlerův syn a jeho nevlastní sestra. Jackson nebyl při jejich setkání přítomen. Pellicano se podíval chlapcovi do očí a začal mu klást přímé otázky.
"Dotkl se tě někdy Michael? Viděl jsi ho někdy nahého v posteli?" Odpovědi na obě otázky byly ne. Chlapec opakovaně popřel, že by se kdy stalo cokoliv špatného.

Jak poštvat chlapce?
července 1993 Jackson odmítl setkat se s Chandlerem a tak Rothman a chlapcův otec rozjeli další část plánu. Dostat chlapce do svého opatrovnictví. Chandler požádal svou bývalou ženu, zda by ho nemohl jeho syn na týden navštívit, ale ji nenapadlo, že Chandler jí už syna nevrátí.
12. července Chandler donutil svou bývalou ženu podepsat dokument, který ji zakazoval odvézt mladíka z losangeleského kraje. V hořké bitvě o chlapcovo opatrovnictví, začal Chandler vznášet nechutná obvinění proti Jacksonovi - chlapec stále bydlel se svým otcem). A právě během těchto prvních týdnů, kdy měl Chandler kontrolu nad svým synem, se začalo formovat chlapcovo obvinění.
V té době Rothman zavolal Dr. Mathisu Abramsi, psychiatru z Beverly Hills.
15. července poslal Abrams Rothmanovi dvoustránkový dopis, ve kterém uvedl, že jde o sexuální zneužívání. Důležitá je ovšem skutečnost, že Abrams uvedl, že pokud by šlo o skutečný a ne hypotetický případ, je ze zákona povinen nahlásit to příslušným úřadům.
27. července Rothman poslal Chandlerovi dopis, ve kterém mu radil, jak nahlásit zneužití dítěte bez zodpovědnosti rodiče." V tomto bodě ještě ale nebylo podáno proti Jacksonovi žádné obvinění, jen skryté narážky propletené v soudní bitvě o opatrovnictví.

Jackson ví, že jde o prachy
v srpnu 1993 se Chandler se svým synem setkali s Jacksonem a Pellicanem. Chandler Jacksona na uvítanou vřele objal, poté sáhl do kapsy, vytáhl Abramsův dopis a začal z něj předčítat pasáže. Když se Chandler dostal k částem týkajících se zneužívání, chlapec podle Pellicana, sklopil hlavu a pak se udiveně podíval na Jacksona, jakoby říkal: "To jsem nikdy neřekl." Na konci setkání Chandler pohrozil Jacksonovi prstem a varoval ho: "Zničím tě." Večer toho dne oznámil Rothman Pellicanovi, že on a Chandler požadují 20 milionů.
13. srpna se Rothman s Pellicanem opět setkali. Pellicano přišel s návrhem - smlouvou na scénář za 350 tisíc. Chandler nabídku odmítl. Rothman na to odpověděl požadavkem tři takové scénáře nebo nic - tento požadavek byl zamítnut.

Psychologické drogy
Předtím než Chandler měl kontrolu nad svým synem, byl vlastně jediný, kdo Jacksona z něčeho obvinil - chlapec nikdy předtím Jacksona z ničeho neobvinil. To se ale změnilo jednoho dne v Chandlerově zubní ordinaci.
V přítomnosti Chandlera a Marka Torbinera, který pracuje jako zubní anestesiolog, byla chlapcovi podána kontroverzní droga Amytal, kterou někteří lidé mylně pokládá za sérum pravdy. Až po tomto sezení chlapec poprvé vznesl své obvinění.
Clevelandský psychiatr Dr. Resnick tvrdí:
"Jde o psychiatrickou drogu, pod jejímž vlivem nemůžete spoléhat na to, že lidé mluví pravdu. Lidé jsou pod vlivem této drogy silně ovlivnitelní. Jsou schopni říct vám do nebe volající lži. Lidem mohou být pod jeho vlivem implantovány falešné vzpomínky. Je možné vnutit někomu myšlenku už jen tím, že mu budete klást otázky. Ta myšlenka se může stát jejich vzpomínkou a studie dokázaly, že i kdybyste těm lidem potom řekli pravdu, budou přísahat Bohu, že se to skutečně stalo."
Chandlerovo tvrzení, že použil drogu, aby zmírnil bolest během trhání zubu, se zdá také silně pochybné. Je neobvyklé, aby tato droga byla použita při trhání zubu. Nedává to smysl, protože existují daleko lepší alternativy.

Vsugerované vzpomínky
srpna tři dny poté, co Chandler a Rothman odmítly nabídku na scénář za 350 tisíc dolarů - se situace začala vyvíjet. Chandler vzal syna k Mathisu Abramsovi. Během tříhodinového sezení chlapec prohlásil, že Jackson s ním měl sexuální kontakt. Mluvil o masturbaci, líbání a orálním sexu. Vůbec se ale nezmínil o penetraci, která by se dala prokázat a mohla posloužit jako nezvratný důkaz. Abrams je ze zákona povinen nahlásit věc příslušným úřadům, které nakonec kontaktovali policii.
Média se dozvěděla o případu pět dní poté, co Abrams zavolal úřadům. Během 24 hodin Jackson byl hlavní zprávou sedmdesátitří televizních stanic jen v losangelském kraji a byl na titulní stránce všech britských novin. Příběh Michaela Jacksona a třináctiletého chlapce se stal šílenstvím a neopodstatněným drbem. Hranice mezi bulvárem a seriózním tiskem v podstatě zmizela.

Policie šla Jacksonovi tvrdě po krku
V říjnu roku 1993 se na vyšetřování Michaela Jacksona podílelo 12 detektivů ze Santa Barbary a Los Angeles. Policie zabavila během prohlídky (22.8) v Neverlandu Jacksonovi telefonní seznamy a vyslechla přes 30 dětí a rodin. Všichni popřeli, že by se jich Jackson kdykoliv nevhodně dotkl. Přestože neexistovaly žádné důkazy, které by podpořily Jacksonovu vinu, policie ještě zvýšila své úsilí ve vyšetřování. Policie začala dokonce praktikovat agresivní vyšetřovací praktiky včetně lhaní, které mělo donutit děti, aby vypovídali proti Jacksonovi. Bert Fields tvrdí, že si mu spousta rodičů stěžovalo, že úřednicí jim jasně tvrdili, že jejich dítě bylo zneužito přesto, že samotné děti to rodičům popřely.
Až do setkání s policií v srpnu 1993,
chlapcova matka June Chandler Schwartzová odmítala Chandlerova obvinění proti Jacksonovi. Úřednící Sicard a Rosibel Ferrufino ji ale řekli něco, co změnilo její názor.

Vyhrožování matce
Na podzim roku 1993, kdy ještě stále pokračovalo vyšetřování, byla pomalu zasévány zrnka mimosoudní dohody. V té době se také June Chandler Swchartzová spojila se svým bývalým manželem a Dave Schwartzem proti Jacksonovi. Udělala to proto, že se bála, co by ji mohli Rothman a Chandler udělat, kdyby se k nim nepřidala. Bála se, že by se ji snažili hrozit žalobou za rodičovské zanedbání dítěte za to, že dovolila jejich synovi přespávat u Jacksona.

Chandlerův právník prchá
Rothman přestal zastupovat Chandlera v sprnu, když Jacksonovi právníci na ty dva podali žalobu z vydírání. Zdroj tvrdí, že Jacksonovo obvinění z vydírání nebylo pro policii podstatné. "Nikdy je nebrali vážně. Mohli pro to udělat daleko víc." Jako například to, co udělali Jacksonovi, kterému policie prohledala domy. Měli je prohledat i Chandlerovi a Rothmanovi. A v okamžik, kdy oba muži odmítly dostavit se na policii, měla je porota předvolat.
V polovině září začal Chandlerova syna representovat Larry Feldman, který zažaloval Jacksona o 30 miliónů a to nakonec byl začátek konce.

Hyeny slintají
Jakmile se zpráva roznesla, začali se sbíhat vlkové. Feldman dostal několik dopisů od všech možných lidí, kteří tvrdili, že je Jackson zneužil. Všechny je vyslechli a nenašli nikoho.
Kvůli hrozbě kriminálního obvinění proti Jacksonovi přivedl do Jacksonova týmu Bert Fileds Howarda Weitmana, známého kriminálního právníka.

Nový Jacksonův právník chce dohodu, Jackson je ve stresu
Ode dne, kdy se přidal Weitzman k Jacksonovu týmu, mluvil jen o mimosoudní dohodě. Ale Pellicano a Fields začali shromažďovat důkazy pro soud, který se měl konat 21. března 1994. "Neměli silný případ. Chtěli jsme bojovat, Michael chtěl bojovat. Měli jsme pocit, že bychom mohli vyhrát," řekl Fields.
Nejednotnost Jacksonova týmu ale dosáhla vrcholu, když 12. listopadu prohlásil zpěvákův mluvčí na tiskové konferenci, že
Michael ruší zbytek turné, aby mohl podstoupit odvykací kůru pro svou závislost na prášcích proti bolesti, které bral v době po nehodě, kvůli těžkým popáleninám. Nastávají rozepře, načež Pellicano a Fields podávají výpověď.

Michaelův vzkaz veřejnosti
prosince 1993 vydal Michael Jackson prohlášení o své nevině, které bylo odvysíláno v přímém přenosu televizními stanicemi přímo z Neverlandu.
Mimo jiné tam Michael se slzami v očích říká: "Tento týden jsem byl donucen podrobit se naprosto nelidskému a ponižujícímu vyšetřování ze strany policejního oddělení Santa Barbary a Los Angeles.
Přišli s povolením, které jim dovolovalo podívat se a nafotit si jakékoliv části mého těla včetně mého penisu, zadku a stehen. Údajně hledali jakékoliv skvrny na mé pokožce způsobené kožní nemocí vitiligo, o které jsem již předtím mluvil."

Kapitulace Jacksona
Po jejich odchodu Weitzman přivedl Johnnieho Cochrana Jr. Koncem roku 1993, kdy vyšetřovatelé okrsku Los Anglese a Santa Barbary požádali porotu, aby určila, jestli by mělo být proti Jacksonovi vzneseno kriminální obvinění, změnila obhajoba strategii a začalo se vážně mluvit o mimosoudní dohodě i přes to, že Jacksonův tým plně věřil v jeho nevinnu.
Proč by to dělali vzhledem k výpovědím potvrzujících jeho nevinnu a nevěrohodných důkazech, které měli proti němu?
Fakt 1 - Jacksonova emocionální zranitelnost by v té době musela projít obrovským testem kvůli tvrdému pokrytí médii, které by zpěváka trápilo den co den během procesu, který mohl trvat až 6 měsíců.
Fakt 2 - nedalo se spolehnout, že by porota vynesla spravedlivý rozsudek. Přišlo se na to, že hispáncům by vadily Jacksonovi peníze, černoši by mu zazlévali, že se snaží být bílý a bílí by měli problém už jen se samotným obviněním.

Mimosoudní dohoda
25. ledna 1994 Jackson souhlasil, že chlapci vyplatí neznámou částku. Den předtím Jacksonovi právníci stáhli žalobu pro vydírání proti Chandlerovi a Rothmanovi.
"Pamatujte si, že tento případ byl vždy o penězích a Evan Chandler nakonec dostal, co chtěl" říká Pellicano. A protože chlapec je nyní v otcově opatrovnictví, má Chandler přístup i k chlapcovým penězům.
Naskenovanou smlouvu si můžete prohlédnout ve formátu gif díky serveruVýsledek
Miliony dolarů byly vynaloženy policií a vyšetřovateli v dvou jurisdikcíh. Dvě poroty vyzpovídali více než 200 svědků včetně 30 dětí, které znaly Jacksona a nenašli jediného spolupracujícího svědka. Celý tento případ je dodnes v podstatě obviněním jen jednoho chlapce, který vznesl své obvinění pod vlivem silné psychologické drogy.
Vzhledem k nedostatku důkazů by pravděpodobně Jackson byl shledán nevinným, kdyby se případ dostal k soudu. Je tedy velmi pravděpodobné, že Michael Jackson nikdy nic neprovedl a že je to, čím chtěl v očích veřejnosti vždy být a to ochráncem dětí a ne pedofilem.
ledna 1994 oznámila agentura Reuters, že
fotky Jacksonových genitálií nesedí s chlapcovým popisem. Této zprávě ovšem média nevěnovala žádnou pozornost.

Zpět
Domovská stránka | Vzpomínka | Umělecká kariéra | Soukromí | Fotogalerie | Video | Wallpapers | Gify | Nákupní rádce | Rádio Mj | Přidejte si sami odkaz | ZDARMA on-line videoMp3 převaděč | Mp3 zona - vyhledávač | Články | Kniha návštěv | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku